Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forums.fm * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Обожавателите револтирани: Ова не е Тоше!

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Обожавателите револтирани: Ова не е Тоше!   Fri Oct 14, 2011 8:10 pmКаде е насмевката на Тоше, тој зрачеше со енергија, ова не е нашиот ангел, стои во коментарите што фановите на Тоше Проески ги испраќаат под најавата за поставување негова скулптура на Мостот на уметноста. Тие реагираат зашто во скулптурата не можат да го препознаат ликот на нашата музичка ѕвезда.

„Во секое движење, во секој поглед од Тоше извираше благородност, сјајна душа, насмеан лик. Го гледам Тоше на сите фотографи и сам и во друштво со други лица. На секоја слика Тоше доминира, сјае и ги засенува сите околу него. Во скулптурата ја нема таа звезда што сјаеше од него. Дури ми се чини дека на скулптурата Тоше има намуртен лик, црта на иронија. Скулпторот не успеал да ја долови неговата добрина, благородната душа, харизматичноста во него. Идејата е одлична, но не ми се допаѓа како е претставен. Би требало да се поработи на овие моменти за да се претстави стварно Тоше таков каков што бесе, ако е тоа возмозно“, пишува Гордана Волчева.

Револтирани обожаватели

„Не се брукајте и не го брукајте ликот и делото на Тоше. Јас не го препознавам Тоше на оваа скулптура. Ова не е тој. Кој знае што гледал скулпторот. Па и конкурсната комисија што гледала? Македонска работа, се што се прави да се рече дека е направено, а колку има вредност не е битно. Само популизам. Под итно да се преработи ликот на Тоше“, реагира друг читател.


Скул­пту­рата со ли­кот на То­ше ја изработи ака­дем­ски­от скул­птор Срет­ко Јо­ва­нов­ски, а ќе би­де пос­та­ве­на на Мос­тот на умет­нос­та во Скоп­је.

На де­ло­то ви­со­ко два мет­ра пре­ра­но по­чи­на­ти­от ма­ке­дон­ски пе­јач То­ше Про­е­ски е прет­ста­вен со ед­на­та ра­ка на ср­це, а во дру­га­та др­жи мик­ро­фон.

- Де­ло­то е ста­тич­но. Не са­кав да го прет­ста­вам мно­гу раз­дви­жен би­деј­ќи во таа по­лож­ба тој пра­ви гри­ма­си и тоа мо­же да из­гле­да чуд­но ка­ко скул­пту­ра во ли­ков­на смис­ла. На се­кој нас­тап по за­вр­шу­ва­ње­то на пес­на­та се­ко­гаш ја ста­ва­ше ра­ка­та кај ср­це­то и ве­ле­ше: „Ве са­кам си­те“ - ве­ли ав­то­рот Јо­ва­нов­ски за „Днев­ник“.

Back to top Go down
http://tosefanradio.forums.fm
 
Обожавателите револтирани: Ова не е Тоше!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti-
Jump to: