Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forums.fm * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Бајката за Тоше!

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Бајката за Тоше!   Tue Aug 16, 2011 11:50 amФан-клубот чија мисија е да го зачува името,ликот и делото на легендарниот Tоше од заборав, почна со нова акција- стартуваа со јавен конкурс за напишана приказна (песна или фељтон) за Tоше, врзана за уште една тажна годишнина - четири години без Tоше.
Конкурсот е отворен до први октомври 2011-та година.
Најдобрите кои ќе пратат творна на мејлот imtfanclub@gmail.com ќе освојат награда. Една од поинтересните приканзи посветени на Tоше,беше објавена на блог (www.tose.bloger.hr)

Bо неа се велеше:„ видете што имам“ им рече старецот на децата и полека ја отвораше раката,како да се плашеше дека ке го повреди богатството внатре, во дланката. На децата им засветкаа очите.
Tаква совршена џамлија не беа виделе никогаш порано.Cовршено мазна, совршено светкава, со совршен склад бои во себе. На почетокот се плашеа да ја допрат, но кога видоа дека старецот им ја подава со широка насмевка која покажуваше разбирање за нивната восхитеност,ја зедоа и почнаа внимателно да ја испитуваат.

Кога едно од децата заврте глава за да праша нешто, забележа дека старецот заминал. Cекој ден си играа со џамлијата, се помалку внимајќи на нејзината кршливост затоа што им се чинеше дека е нескршлива. Ниеден удар на неа не оставаше ни најмала гребаница. Напротив. таа беше се посјајна. Еден ден, кога се чинеше дека сите заборавија на него, старецот се појави пред нив како од земја да изникна. Само ја пружи раката и „сјајот“ скокна во неговата дланка.

-Што се чудите? Јас ви ја дадов накратко,само малку да си поиграте. Зар мислевте дека вакво богатство се остава на група неодговорни дечишта? треба да сте благодарни и само да ви ја покажев, а јас ете, ви ја оставив и да си поиграте. се заврте и си отиде... утредента осамна наслов во весниците „се случи несреќа кај Нова Градишка“...

***************************************************************************

OBJAVLJENO U AUSTRALSKOM MAGAZINU SHILO ( www.silovesnik.com.au) mjesec 8.

Валентина Ѓоргиевска Парго
Back to top Go down
http://tosefanradio.forums.fm
 
Бајката за Тоше!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti-
Jump to: