Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forums.fm * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Спомен куќата на Тоше води на листата најдобар архитектонски проект во светот за 2011

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Спомен куќата на Тоше води на листата најдобар архитектонски проект во светот за 2011    Fri Oct 21, 2011 3:09 am

Спомен куќата на Тоше Проески на чекор да го освои првото место на натпреварот за најдобар архитектонски проект за 2011 година на светскиот фестивал во Барселона. Во конкуренција на повеќе од 700 проекти, спомен куќата на последниот ден од гласањето е на првото место. Најдобрите три влегуваат во најтесна конкуренција за кои на интернет страницата на организаторот на фестивалот ќе може да се гласа до 4. ноември, кога архитектите ќе ги образложат своите дела во пред жири комисија.Проектот за Спомен куќата на Тоше е на прво место на светскиот фестивал за архитектура во Барселона. За неа до сега гласале 6.947 луѓе, затоа што токму на таков начин преку гласање на ОpenBuilding - интернет страницата која го организира натпреварот, се врши изборот на најдобрите.

Во конкуренција од 704 дела, Спомен куќата за време на гласањето варирала од петтото до второто место за најдобра градба во светот. Денеска од трето, стигна на прво место пред „Атмосферата” во Калкута Индија и „Музејот на споменот и толеранцијата”, дело изградено во Мексико Сити.

Пријавувањето на делата било во јули, гласањето започнало во август. Завршува денеска. Првите три кои ја добија симпатијата на луѓето, но и нивните гласови, продолжуваат понатаму. За нив може да се гласа до 4 ноември. Тогаш архитектите ќе имаат 10 минутна презентација на својот проект пред жири комисија. Која од нив ќе победи и ќе го однесе приматот за најдобра градба во светот ќе одлучат и бодовите од жирито и бодовите од гласовите.

Покрај што на интернет страницата се прикажани сликите на сите 704 архитектонски решенија, за секое од нив има по неколку реченици. За Спомен куќата за Тоше пишува дека е изградена во Крушево на Гумење како спомен за пејачот Тоше Проески кој загина пред 4 години. Тагата на луѓето за смртта на поп пејачот со ангелски глас во регионот била голема, колку и за смртта на Елвис Присли и Џон Ленон, пишува на сајтот.

Во јули своите архитектонски дела ги пријавиле 1.000 автори, но само 704 се избориле за борба за првото место. Меѓу нив се градби во Москва, Џакарта, Тајван, Истанбул Сан Франциско. За помалку од еден месец ќе се знае дали наградата за најдобро архитектонско решение во светот ќе стигне во Македонија.
Емилија Јовановска

Back to top Go down
http://tosefanradio.forums.fm
 
Спомен куќата на Тоше води на листата најдобар архитектонски проект во светот за 2011
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Bible Verse For The Day...2011
» Rock & Worship Roadshow 2011 Tour
» Jean Luc Ponty, Frank Gambale joins Return to forever 2011
» Opeth US Tour Dates 2011 - yo Shawn, opening act is Katatonia!
» DAVE MUSTAINE Wants To Form 'Supergroup' With METALLICA's HETFIELD, ULRICH - Aug. 10, 2011

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti-
Jump to: