Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forums.fm * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Четири години без Тоше - Гумење преполно од негови обожаватели

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Четири години без Тоше - Гумење преполно од негови обожаватели    Sun Oct 16, 2011 6:01 am

Пред четири години, на 16 октомври во сообраќајна несреќа загина нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески. Несреќата се случи во близина на Нова Градишка, Хрватска. Тоше заедно со неговата менаџерка Лилјана Петровиќ и со возачот патуваше кон Загреб каде што требаше да биде гостин во музичка емисија.Балканската поп ѕвезда, Тоше Проески и денеска на четири годишнината од неговата смрт, на Гумење во Крушево ја спои балканската љубов кон музиката и хуманоста.

Ги спои луѓето кои Крушево го чувствуваат како нивни втор роден град, а Македонија нивна единствена татковина. Точно на пладне четирите пиротехнички плотуни на неговиот гроб ја нарушија тишината. Длабоко продреа во болката и во чувствата на илјадниците обожаватели кои беа за да му се поклонат на својот, на нашиот идол, на Тоше и да ги дочекаат маратонците кои во изминативе четири дена од Нова Градишка до Крушево ја истрчаа последната тошева животна патека од 1.100 километри.

„Еден од нас тука, минатата година кажа една убава реченица, Тоше беше ѕвезда на земјата, а сега тој е ѕвезда на небото“, рече Наум Капричевски, маратонец.

„ Чест ми беше што учествував на овој ултрамаратон, на овој начин му оддадов почит на прерано починатиот Тоше кој иако беше млад успеа да не научи што значи верба, што значи љубов и што значи давање помош на луѓето што им е потребна. Тој покажа дека и на овие простори има прекрасни луѓе“, изјави маратонецот Ацо Јовановски.

Над Крушево денеска беа надвиснати црни облаци, но ниту студот и тмурното време не можеа да ја нарушат топлината и љубовта за Тоше.

„ Тој за нас беше пред се голем човек, а потоа и пејач, секако и хуманист. За нас идеално суштество“, вели Слаѓана Поповиќ од Белград.

„ Поминаа четири години и се уште не сме свесни дека го нема. Имаме чувство како да е на некоја турнеја, на некој концерт, дека е тука некаде. Со својот ангелски глас, секавично брзо чекореше по ѕвездените патеки и до врвот на светската слава“, рече Лидија Аневска од Скопје

„ Јас го доживувам како мој идол бидејќи и јас почнав да се занимавам со пеење благодарение на тоа што го видов кај него. Тој беше одличен човек и одличен пејач. Иако сум од Србија често доаѓам во Крушево да го посетам неговиот гроб и да го посетам неговиот роден град“, изјави Андреј Дориќ од Нови Сад

И Занаетчиската комора на Македонија преку своите скопски членови каменорезбари изработи гранитна вазна за Тоше. Ја изработиле за два месеци, тешка е 250 килограми.

„ Сите вложивме труд во ова дело, работевме околу 20 каменорезбари“, вели Мурат Муратоски, каменорезец

Македонската асоцијација „Вешти жени“ со над 1.000 свои членови од 15 градови на манастирот Свето Преображение понудија дел од традиционалните македонски специјалитети. Парите ќе ги донираат за манастирот. Децата од Крушево за четирите години од неговата смрт цртаа за Тоше за да го овековечат неговиот ангелски лик.

Спомен куќата „Тодор Проески“ ширум ги отвори вратите за сите кои денеска беа во Крушево. За 7 месеци ја посетиле над 100 илјади негови поддржувачи, а гробот на Гумење во изминативе четири години над 3 милиони обожаватели од Македонија и од сите балкански земји.

Зоран Момироски

Back to top Go down
http://tosefanradio.forums.fm
 
Четири години без Тоше - Гумење преполно од негови обожаватели
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti-
Jump to: